Ошибка
  • JUser: :_load: Не удалось загрузить пользователя с ID: 344
Воскресенье, 28 Февраль 2021 08:45

Коли комплімент стає злочином


У Верховній Раді України зареєстровано дуже цікавий законопроєкт під довгою назвою «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони проявів сексизму в суспільстві». За ним йде і другий проєкт — про внесення відповідних змін до Кодексу про адміністративні правопорушення.

Об этом сообщает Чиновник Инфо

За тонкощами юридичного формулювання заховано не лише права людини, а й реальне покарання за прояв сексизму в українському суспільстві — не карне, але вже адміністративне.

Кажуть, що найчастіше від сексизму страждають жінки, причому як від чоловіків, так і від представниць своєї ж статі. Про те, як це виглядає, можемо здогадатися. Це і анекдоти про блондинок, і відмови жінкам під час прийому на роботу, мовляв, почне працювати — і піде дітей народжувати, кому воно таке треба... Це наші книжки, в яких «тато працює, а мама красива». Це фраза шефа на адресу секретарки «Зайка, зроби кави!» і обговорення чиїхось «видатних буферів» у чоловічій курилці...

За сексизм пропонують штрафувати на 170-340 грн за перший раз і 340-680 грн — за повторне правопорушення

Ми настільки до цього звикли, що майже не звертаємо уваги на «зайчиків». При цьому жінка, що забезпечує сім’ю (у тому числі і чоловіка), досить часта реальність. А блондинка може виявитися доктором наук, як і власниця «буферів».

Сексизм регоче нам услід з рекламних постерів і двозначних слоганів. «Сосну в подарунок» при покупці меблів, «Я дала твоєму сусідові» — і дрібним шрифтом «місяць безкоштовного інтернету» тощо — це вже не просто приниження жінок, а якийсь тест на адекватність як рекламодавців, так і їхньої аудиторії. Якщо ж почати згадувати візуальний ряд — зображення, натяки на оголене тіло, переважно, жіноче, то ніякого інтернету не вистачить. І це все сексизм.

До законопроєкту, про який ми згадали на початку, поняття «сексизм» в українському законодавстві не було. Але якщо світ із ним активно бореться під прапором демократичних цінностей, то і Україна ніби також не має права відставати.

Кінець анекдотам про блондинок?

Під сексизмом у законопроекті пропонують розуміти «будь-які дії, жести, візуальні прояви, вимовлені або написані слова, практику або поведінку, в основі яких лежить ідея про те, що людина або група людей гірша через свою стать...» Ця ідея веде до обмеження особистої гідності і прав, завдає сексуальну або психологічну шкоду, завдає страждання і підсилює гендерні стереотипи. Простіше кажучи, за анекдот про блондинок можна заплатити штраф. За коментарі на адресу жінки-колеги — отримати сотню годин громадських робіт. За непристойну рекламу, яка патріархально трактує образ жінки-домогосподарки — адміністративний арешт...

Для того щоб карати, треба розуміти, за що саме. Як розібратися, де сексизм, де гендерна дискримінація, а де взагалі вже насильство? Як розповідає уповноважена Верховної Ради з питань гендерної політики Катерина Левченко, всі три поняття споріднені, але мають відмінності.

- Дискримінація за статтю, — це все, що сприяє нерівності можливостей і обмеження прав. Наприклад, оголошення про прийом на роботу, де вказано, якої статі людина потрібна. Є дискримінація за віком, національністю, расою тощо. Все це відображено у законодавстві, все це нам відомо, — каже К. Левченко. — Сексизм частіше проявляється у діях, словах, жестах. Це можна побачити, почути, відчути. У цьому разі представники однієї статі піддаються приниженню. Анекдоти, афоризми про блондинок, «ботанічок», домогосподарок, про жінок-водійок — все це сексизм.

На запитання, чи є сексизм дискримінацією, уповноважена з гендерних питань каже «так». Сексизм створює якоюсь мірою навколо людини вороже середовище, в якій вона не може користуватися нарівні з усіма своїми правами. Це вже дискримінація. Якщо сексистські дії спричиняють людині страждання, то можемо говорити про насильство за ознакою статі.

- Насильство — це дії, які завдають фізичну, психологічну, сексуальну шкоду, заподіюють страждання. Та іноді сексизм дуже схожий на сексуальні домагання, — зазначає К. Левченко.

«Не знаємо, значить, цього немає»

Наша країна багатонаціональна і багатокультурна. Тут мешкають різні люди. Але всі рівні перед законом, в якому йдеться: «Дискримінувати не можна». Проблема є і вона актуальна? Або ми просто копіюємо Європу?

- Ми не копіюємо Європу, — зазначає К. Левченко. — Закони про недопущення сексизму, ратифікацію відповідних міжнародних договорів здійснили не лише в Європі, але і на інших континентах... Сексизм — це проблема не тільки Заходу, він є скрізь. Просто не всі і не завжди його можуть ідентифікувати. Але це не означає, що його немає.

За словами експертки, аналогічна ситуація з 1990-х років склалася і з темою домашнього насильства та торгівлі людьми. Середньостатистичні громадяни здивовано — про що взагалі мова? Яке домашнє насильство, яка торгівля людьми? Хто-небудь бачив таке? Ніхто не бачив, значить, цього в Україні немає...

Це ми зараз знаємо, наскільки все це у нас є. Коли жертви домашнього насильства і сучасної работоргівлі, нарешті, заговорили і розповіли таке, що здивували навіть найзатятіших скептиків. Коли було ухвалено закони і поліція почала працювати за цими напрямками, ми жахнулися — чому нічого не помічали? Не могли, чи не хотіли?

- Неідентифіковані явища не означають їхньої відсутності у суспільстві, — повторює уповноважена з гендерних питань. — Треба просто навчити людей визначати прояви сексизму.

«Крихітко, зроби нам кави!» — просить працівник свою юну колегу. При цьому «крихітка» — спеціалістка у своїй сфері діяльності, не найгірша працівниця, ніж її колега. Але для нього нормально звернутися до неї з таким проханням. А тепер уявіть, якщо все з точністю до навпаки. Якщо дама скаже колезі щось на кшталт «Котику, налий нам чаю!» — на неї будуть поглядати як на ненормальну і вважати погано вихованою. Цікаво чому?

Що ж виходить — утиск чоловіків!

Безумовно, буває і таке, що чоловіки страждають від настирливих стереотипів на свою адресу. Чоловіки в декретній відпустці ще викликають у декого стійке нерозуміння і навіть обурення. А ще «чоловіки не плачуть», «чоловік-добувач», «хлопчики граються тільки машинками», «мужики не танцюють» — і інші вже втратили актуальність, але ще існуючі стереотипи.

Фактично від сексизму страждають частіше все-таки жінки.

- Закони про протидію сексизму — це можливість для жінок відстоювати свої права і змінити закони цього, поки ще патріархального світу. Права однакові у чоловіків і жінок, а ось можливості їхньої реалізації — дуже різні. Взяти хоча б нерівну оплату праці чоловіків і жінок. Існує думка, що «чоловікові треба годувати сім’ю, тому у нього зарплата повинна бути вища». Отже, якщо жінка живе сама, то їй не потрібно харчуватися, одягатися, забезпечувати інші потреби? Поговорімо про сексизм як явище, небезпечне для всього суспільства, для розвитку України, — каже журналістка Марина Курапцева.

Справді, поки ми будемо сміятися над анекдотами про насильство над жінками (є й такі), над розповідями про дурних дружин і коханок, над телешоу, які розігрують подібні сюжети — лише проханнями і законами не обійтися.

- Можливо, є сенс запроваджувати якісь суттєві санкції за дискримінацію. Заборонити сексистські жарти навряд чи вийде, але якщо вони будуть мати жорстку форму — це буде вважатися дискримінацією, — пропонує К. Левченко. — Потрібно не лише карати, а й пояснювати такі речі — вдома, у колективах, у школах. Треба вчити дітей не думати стереотипами. Цього не має бути у цивілізованій країні.

Ось простий приклад — комплімент. Іноді чоловіки наважуються на такі компліменти, які звучать просто образливо. І не розуміють, чому жінка ображається чи йде до поліції і подає заяву. Мовляв, на тебе увагу звернули, компліментом обдарували — а ти?!

Можливо, у цьому місці чоловіки не стримуються — це що виходить, чекати утиски чоловіків? Той самий сексизм і дискримінація, але вже за законом? Спікери заспокоюють, що ніяких утисків, ніхто не буде нікого штрафувати за пильний погляд, як це практикують подекуди в США. До фактичної рівноправності між чоловіками і жінками нам ще дуже далеко. Але перші кроки вже зроблено. Наразі пропонують унести правки до Кодексу про адміністративні правопорушення України за сексизм. Штраф 170-340 грн за перший раз і 340-680 грн — за повторне правопорушення. Або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин і від 40 до 60 годин — за рецидив. І адміністративний арешт до 7 діб і 15 — за повторне правопорушення. Карати за сексизм пропонують протягом пів року з моменту виявлення порушення, але не пізніше, ніж через два роки після самого акту сексизму.

Вікторія ОСИНСЬКА


Джерело статті: “https://pogliad.ua/news/ukraine/koli-kompliment-stae-zlochinom-403518”

Другие материалы в этой категории: Первое дело русских это выживать. »

ФСБ-СБУ

Назван главный успех Зеленского от визита в США

Назван главный успех Зеленского от визита в США

Они работали на аутсорсинге: британские власти отказали в эвакуации более 100 охранникам посольства в Кабуле

Они работали на аутсорсинге: британские власти отказали в эвакуации более 100 охранникам посольства в Кабуле

«МБХ Медиа» заблокировано и сдается

«МБХ Медиа» заблокировано и сдается

Двоюродный брат Кадырова сменил его племянника на посту министра в Чечне

Двоюродный брат Кадырова сменил его племянника на посту министра в Чечне

Ткачев всем покажет Лагонаки

Ткачев всем покажет Лагонаки

CURRENT EVENTS

Судья Федулеева Юлия санкционировала наезд правоохранителей на крупное одесское предприятие

  • 01.02.2019 19:28

Судья Жуковская: верный слуга «Партии Регионов» Януковича и янтарная мафия — в одной судейской мантии

  • 18.10.2018 16:28

Чому судья часів Януковича, Юрченко Валентина Петрівна знову вершить правосуддя при негативному висновку ГРД

  • 24.02.2018 15:20