Як Leopard, Abrams, Challenger, Т-64, Т-72, Т-80, Т-90 та інші танки змінять поле бою українсько-російської війни 

На початку лютого українські військові почали опановувати західні танки. Таким чином досягла своєї розв’язки довготривала епопея під умовною назвою "Партнери, Україні потрібні танки!".

Об этом сообщает Компромат PRO


Місяцями ледь не весь західний світ умовляв Берлін дати "зелене світло" на реекспорт танків Leopard 2 Україні. Врешті канцлер Олаф Шольц таки здався. Німеччина не просто дала необхідний дозвіл, але й пообіцяла, що сама передасть Україні 14 "Леопардів" однієї з найновіших модифікацій


Обережну позицію Берліна, який не поспішав давати Києву важке озброєння, вдалося зламати завдяки створенню так званої "танкової коаліції" з 12 країн, які висловили готовність надати свої танки, як тільки Німеччина дозволить передачу. А дехто, як Польща, готові були ділитись технікою навіть попри рішення Німеччини.


Ще одним фактором стали заяви Великої Британії, яка першою вирішила передати 14 своїх важких Challenger 2, а США зі свого боку пообіцяли поставити Україні 31 танк Abrams.


Такі революційні зсуви в позиції Заходу викликали ейфорію в українському суспільстві. Багато хто почав запитувати, наскільки швидко західні танки дозволять Україні знову перейти в контрнаступ, як ЗСУ "крошитиме" росіян та коли зрештою слід очікувати перемоги.


"Українська правда" розбиралася, чим важливі західні танки для зміни ходу війни та коли ЗСУ зможуть опанувати нову техніку, які складнощі можуть виникнути при взятті на озброєння різнотипних закордонних машин.


Скільки танків реально може отримати Україна


Перед оголошенням рішення "танкової коаліції" та одразу після лунали різні оцінки кількості машин, які може отримати Україна.


За розрахунками українських та європейських медіа, Україна має отримати близько 140 одиниць Leopard 2 лише на першому етапі. Однак до таких оцінок варто ставитись із обережністю.


Наприклад, в Іспанії, яка ще влітку заявляла про готовність передати "Леопарди", місцеві ЗМІ згадували про 53 машини, які можуть опинитись в Україні. На ділі виявилось, що це загальна кількість машин, які перебувають на зберіганні в іспанській армії. Реально ж Мадрид поки може поставити не більше взводу (4 одиниці) танків, оскільки інші перебувають у неналежному стані.


Непроста історія і з нідерландськими "Леопардами". Амстердам готовий передати Києву 18 машин. Але спершу їх треба викупити у тієї ж Німеччини, у котрої Нідерланди їх орендують.


Такі "але" чи застереження наявні майже у кожної з країн-коаліціантів.


За словами міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, Україна розраховує у першій хвилі отримати від Заходу 120-140 сучасних танків західного зразка. Слід зважати, що серед машин, які назвав український дипломат, пролунали не тільки "Леопарди", а й французькі Leclerc, рішення про передачу яких у Парижі поки навіть не обговорювали.


Сьогодні найбільш реалістичною виглядає цифра у два танкових батальйони сучасних Leopard 2 (за НАТОвським стандартом це 80 машин), вже згадані 31 Abrams і рота (14 машин) британських Challenger 2.


Окрім сучасних західних зразків не припиняється збір по всій Європі танків радянського зразка, які де-не-де ще залишаються на озброєнні чи знаходяться на консервації.


Перш за все згадуються танки Т-72, які за рахунок США та Нідерландів проходять модернізацію на заводі Excalibur Army в Чехії. Загалом, Прага планує модернізувати 90 бойових машин, частина з яких мала надійти в ЗСУ в грудні 2022 року, а решта впродовж 2023-го.


Свої залишки радянської бронетехніки готова передати і Польща. Наразі йдеться про 60 машин, 30 з яких складають танки PT-91 Twardy, які є модернізацією ліцензійного варіанту радянської бойової машини Т-72М1.


Все гучніше лунають також і розмови про готовність Данії, Німеччини та Бельгії передати Києву Leopard 1 старого зразка, які в тому числі можуть бути викуплені у приватних компаній. Зокрема, Німеччина вже схвалила постачання Україні 178 танків Leopard 1 зі своїх запасів.


Leopard 1 практично на 20 років старіші за Leopard 2, і виготовлявся ще для протидії радянським Т-55 та Т-62, тому їхній стан та бойові можливості можуть викликати питання.
Що собою уявляють сучасні західні танки


Abrams – основний бойовий танк американської армії, серійне виробництво якого триває з 1980 року. Вага – понад 62 тони, має просунуту систему керування вогнем: лазерні далекоміри, прилади нічного бачення, бортовий комп’ютер, який допомагає обирати цілі та наводитись на них.


За перших спроб України домовитись про отримання "Абрамсів" США заявляли, що керувати такою машиною досить непросто. Начебто через свої габарити вона не дуже підходить для роботи в умовах українського бездоріжжя, має газотурбінний двигун, який працює переважно на авіаційному паливі і є не найоптимальнішим варіантом для України.


Натомість у ЗСУ запевняли партнерів, що зможуть упоратись з усіма цими нюансами, аби тільки легендарний танк опинився на озброєнні української армії.


Логіка українських військових більш ніж зрозуміла. Свого часу "Абрамси" створювались як протидія радянським танкам, які наразі стоять на озброєнні в Росії (і в Україні). На полі бою ці танки зустрічались у конфліктах на Близькому Сході, і як показав досвід зокрема війни в Іраку, американці на голову розбивали радянські Т-72 армії Саддама Хусейна.
Leopard 2, так само як і "Абрамси", стріляє 120-мм снарядами НАТОвського стандарту, тому проблем з постачанням боєприпасів виникнути не повинно. Німецькі танки дещо легші за американські та, на відміну від "Абрамсів", мають дизельні двигуни, що полегшить їх використання в Україні.


Найголовніша перевага "німців" у тому, що вони є найбільш розповсюдженою моделлю в арміях європейських країн, на озброєнні яких налічується близько 2,4 тисяч машин цього типу.


Про готовність направити в Україну "Леопарди" вже заявляли Польща, Норвегія, Португалія, Іспанія, Фінляндія, Нідерланди, а Канада навіть встигла відзвітувати про направлення перших бойових машин.


Європейські армії переважно озброєнні машинами Leopard 2 версії А4. Попри умовний рівень оснащення 90-х років, вони мають тепловізори, цифрові системи управління вогнем та інші елементи, характерні для сучасних танків.


Німеччина має намір поставити в Україну, як мінімум, 14 танків більш сучасної версії Leopard 2A6. На відміну від А4 танк цієї генерації оснащений новою системою управління вогнем, не гідравлічними, а електричними приводами, командирською панорамою, додатковим бронюванням башти.


Крім цього, A6 відрізняється новою гарматою Rh-120 L/55 з подовженим стволом, що збільшує початкову швидкість снарядів та бронепробиття.


Водночас вага машини складає близько 62,5 тонн, що на 7,5 тонн більше за показник A4.
Читати більше: Коаліція дала "зелене світло". Що відомо про передачу танків Leopard 2 і скільки ми їх отримаємо


Британський Challenger 2, так само як і його американські та німецькі побратими, має 120-мм гармату L30A1 довжиною 55 калібрів. Однак на відміну від "Абрамсів" та "Леопардів", вона не гладкоствольна, а нарізна і використовує неуніфіковані з НАТО боєприпаси роздільного заряджання:


  • бронебійно-підкаліберні;
  • осколково-фугасні;
  • унікальні бронебійно-фугасні снаряди HESH, які можуть ефективно знищувати оборонні укріплення та легкоброньовану техніку противника на відстані до 8 км.


Ще однією важливою відмінністю "британця" є його вага. З додатковими модулями бронювання базові 64 тонни, можуть збільшитись до 75 тонн, що робить його найважчим у майбутньому парку ЗСУ.


Загалом, вага, яка пояснюється додатковим обладнанням та підвищеним рівнем захисту, сильно різнить західні танки з російською та радянською технікою, яка переважно не перевищує 50 тонн.
Коли приїдуть західні танки


Строки передачі танків є одним з частих запитань, які чують представники оборонних відомств України та країн-партнерів. На фоні заяв про ймовірний новий великий наступ росіян, який "от-от почнеться" чи вже йде, українці воліли б отримати бойові машини "тут і зараз", але не все так просто.


Найбільш дискусійним видається постачання американських "Абрамсів". Проблема в тому, що американські танки будуть надходити в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI). Якщо перекладати з бюрократичної на людську мову, це означає, що бойові машини закуповуватимуться у промисловості, а не вилучатимуться безпосередньо з запасів Пентагону.


За даними американського видання Washington Post, реальні строки поставок можуть затягнутись до кінця 2023 року. Американські чиновники погоджуються, що поставки можуть зайняти "багато місяців", але конкретних строків не називають. Єдине, на чому наголошують у Білому Домі, що навчання українських військових роботі з "Абрамсами" почнуться протягом найближчих тижнів, а не місяців.
Більш оптимістичні прогнози лунають щодо німецьких "Леопардів 2". Їх, за словами міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса, варто очікувати в ЗСУ не пізніше березня.


У свою чергу британський міністр оборони Бен Воллес прогнозує, що Challenger 2 з’являться трохи пізніше – ближче до літа.


Такі строки можуть здатися затягнутими, оскільки Велика Британія була першою, хто заявив про готовність постачати танки, і однією з перших, хто почав навчання українських танкістів.


Утім, за словами Воллеса, такий строк прив’язаний до проведення навчання, яке окрім безпосередньо опанування танків передбачатиме його використання у складі підрозділів.


У 2023 році у Британії пройдуть на навчанні близько 19 тисяч українських військових. І якщо враховувати, що Лондон планує передати Києву не тільки танки, а й САУ AS-90 та БТРи FV430 Mk3 Bulldog, можна припустити, що вся ця техніка разом з військовими може стати основою окремої механізованої бригади виключно на британській техніці.

Источник: Инсайдер